Markalar İçin Sosyal Medya Bir Lüks Değil, İhtiyaçtır

Teknolojinin gelişimiyle birlikte iletişimin formu değişmiş, etkileşimli web ortamlarında iletişim; internet üzerinden aktif kullanıcı hesapları ile gerçekleştirilen bir şeye dönüşmüştür. Teknolojik gelişmeler ve bunun bir çıktısı olan sosyal medya platformları da günlük iletişimi geleneksel halinden alıp ona yeni bir şekil kazandırmıştır. İnsanın doğduğu andan itibaren başlayan iletişim süreci, teknolojinin etkisiyle çok kez değişime uğramıştır.

Teknolojik gelişmeler yalnızca birebir insan iletişimini değil, markaların pazarlama ve reklamcılık stratejilerini de değiştirmiştir. Sosyal medyanın varlığı ile birlikte markalar; marka bilinirliklerini artırma ve satış odaklı pazarlama stratejilerini geliştirme amacıyla gelenekselden dijital ortama taşınmaya başlamışlardır.

Bugün, teknolojinin son sürat ilerlediği günlerde, markalar için sosyal medyada var olmak artık bir lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelmiştir. Rekabetin bu denli yoğun olduğu bir ortamda, varlığını dijitale taşımayan markalar, sosyal medyayı aktif ve doğru bir şekilde kullanan markalara kıyasla hemen hemen her şeye 1-0 geriden başlayacaktır.

 

Sosyal Medyada Var Olmak Markalar İçin Neden Bu Kadar Önemli?

 

Sosyal medyada var olmak, markanızın bilinirliğinin artmasını ve hali hazırda sizi tanıyanlar için de hep orada olduğunuzu bilmelerini sağlar. Sizi sosyal medya hesaplarınızdan takip edenlere daima orada olduğunuzu, güncelliğinizi koruduğunuzu ve zamanın ruhuna uyum sağladığınızı göstermiş olursunuz. Böylelikle hedef kitlenizin hafızalarında yer edinir ve marka imajınızı güçlendirirsiniz.

Sosyal medyada var olmak, aynı zamanda işletmeniz için de hedeflediğiniz satışları gerçekleştirmenizi, firmanızın ekonomik büyüme gerçekleştirmesini sağlar. Aktif bir sosyal medya kullanımı zamanla ürünlerinizin ve hizmetlerinizin daha fazla kişiye ulaşmasına ve böylelikle satışlarınızın artmasına olanak tanır.
Yalnızca firmalar arasındaki rekabet ortamı değil, değişen tüketici davranışları da markalar için sosyal medya kullanımının ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor. Dijitalleşme ile birlikte geleneksel tüketici; yerini, geniş bir ürün karşılaştırması yapma olanağına ve ürünün niteliği ve niceliği ile ilgili çok geniş bir bilgi ağına sahip tüketici profiline bırakmıştır. Böyle bir ortamda, markaların tüketiciyi yakalayacak pazarlama stratejileri geliştirmesi, bunun için de sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmaları gerekmektedir.

BENZER MAKALELER
Tasarım Odaklı Düşünme
2023 Yılında Dijital Dünyada Neler Olacak?
Marka İsimdir, Markalaşma Fiil!
Dijitaldeki Yüzünüz: Logo Tasarımı
Dışınız İçinizi Ne Kadar Yansıtıyor?