Dijitaldeki Yüzünüz: Logo Tasarımı

Bir logo ile markanızın değerlerini, hizmetlerinizi ve iletişim dilinizi karşı tarafa iletebileceğinizden haberdar mısınız? Eğer henüz tamamen firmanızı yansıtan başarılı bir logonuz olmadıysa bundan haberdar olmayabilirsiniz. Bu noktada bizler, logo tasarımının tüm inceliklerini ele alıyor ve sizler için en doğru şekilde işleyerek marka kimliğinize değer kazandırıyoruz.

Logonun yalnızca sembollerden, şekillerden ya da renklerden oluşan basit bir detay olduğunu düşünüyorsanız, oldukça yanılıyorsunuz. Markanızın kimliğini oluşturan en temel unsurlar arasında yerini alan logo; ellerinizin, dilinizin ve gözünüzün birer yansıması olacaktır.

Bu noktada tüketiciye, markanız ile ilgili vereceğiniz mesajı tek bir görselle iletmeniz açısından epey değerli olan logo, aynı zamanda markanızın sunduğu ürün ya da hizmetler hakkında bilgi akışı da sağlayacaktır. Ancak tabii ki bir logonun tüm bunları sunması ve markanızın kaliteli bir imaja sahip olmasını sağlaması için logo tasarımı yaparken özenli olmak ve her aşamayı profesyonel bir titizlikle ele almak önemlidir. Peki, logo tasarımı nasıl yapılır? Logo hazırlanırken hangi unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır? Etkileyici ve akılda kalıcı bir logo için hangi adımlar izlenmelidir?

O halde gelin, marka kimliğinizin yapı taşlarından biri olan logo tasarımı ile ilgili bilmeniz gerekenlere birlikte göz atalım.

 1. Markanızı ve Markanızın Değerlerini Göz Önünde Bulundurun!
   

Bir logo, marka ile ilgili birçok detayı içerisinde saklar. Hizmetlerini, iletişim dilini, hedef kitlesini hatta benimsemiş olduğu vizyonu ve misyonu. Bundan dolayı, logo tasarımı yaparken sizin logonuzun bu gibi bilgileri sunuyor olmasına dikkat edebilir, böylelikle markanızı en doğru şekilde karşı tarafa aktarabilirsiniz.

 1. İlham Alın, Özgünlüğünüzü Koruyun ve Yaratıcı Olun!
   

Logo tasarımı yaparken aklınıza ilk olarak daha önce beğendiğiniz logolar gelebilir. Bu noktada, o logoları direkt olarak tasarımınıza yansıtmak yerine onlardan ilham almak ve tamamen sizi anlatan bir görsel haline dönüştürmek mümkündür. Zira özgün olmayan logonuz, diğer tasarımların gölgesi altında kalmaktan kurtulamayacağı gibi başarılı sonuçlar elde etmeniz için de önünüzde bir engel olacaktır. Dolayısıyla logonuzun tasarımını yaparken başarılı logolardan ilham alabilir ve kendi özgünlüğünüz ile harmanlayarak akılda kalıcı ve yaratıcı bir tasarım oluşturabilirsiniz.  

 1. Renklere Duygunuzu Verin!
   

Artık her birimiz renklerin marka imajı konusunda ne kadar büyük bir etkiye sahip olduğunu biliyoruz. Duygulara seslenen, insan psikolojini etkileyen ve kişileri harekete geçiren renkler, logo tasarımı kullanımında da büyük bir söz sahibi. Hedef kitlenin dikkatini çekmeniz, zihninde yer edinmeniz, yönlendirmeniz ve uzun vadede marka sadakati oluşturabilmeniz için logonuzun doğru renklere sahip olması bir hayli önemli. Logo için renk seçimi yaparken markanızın bulunduğu sektörle ilişkin tonları tercih edebilir ya da potansiyel müşterilerinizde hangi duyguyu uyandırmak istediğinize karar vererek seçiminizi yapabilirsiniz.

 1. Tipografiyle Konuşturun!
   

Logoyu oluşturan en önemli faktörlerden bir diğeri de tipografidir. Harf ve sembol kullanılarak oluşturulan görsel tasarımlar olarak adlandırabileceğimiz tipografi; logoda kullanacağınız fontu, boyutunu ve arasındaki boşlukları ifade eder. Bu noktada, logo tasarımı yapma aşamasında tipografiye önem vermeniz; karmaşadan uzak ve markanızı yansıtan bir tipografi oluşturmanız aynı zamanda, göze hoş gelen bir tasarım elde etmenizi kolaylaştırır.

Aklınızdaki logoyu profesyonel ellere teslim etmek ve logo tasarımınız ile marka kimliğinize değer kazandırmak için bizlerle iletişime geçebilir ve İmgeseltasarim.com adresimizden logo tasarım çalışmalarımızı inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

BENZER MAKALELER
Markalar İçin Sosyal Medya Bir Lüks Değil, İhtiyaçtır
Tasarım Odaklı Düşünme
2023 Yılında Dijital Dünyada Neler Olacak?
Marka İsimdir, Markalaşma Fiil!
Dışınız İçinizi Ne Kadar Yansıtıyor?