Marka İsimdir, Markalaşma Fiil!

Markalaşmak için atacağınız her adımın, sektörde ayak izinizi bırakması için bilmeniz gereken pek çok detay vardır. Zira bir marka yaratmak, yalnızca tekdüze bir yolu değil, engebeli ve karmaşık yolları da beraberinde getirmektedir. Bu noktada İmgesel Tasarım, yol arkadaşınız olmaya ve sizlere yönünüzü göstermeye adaydır!

Hayalinizdeki iş için harekete geçtiniz. Peki, işinize nasıl hayat vereceksiniz? İşte tam bu noktada devreye giren marka ve markalaşma kavramları, sunacağınız ürün ya da hizmetlerin potansiyel müşterileriniz ile buluşması ve bilinirliğinizi artırması için oldukça değerlidir. Ancak unutulmamalıdır ki, marka yaratmak ve markalaşmak geniş bir süreci ve ince detayları beraberinde getirmektedir. Bu noktada İmgesel Tasarım olarak bizler, ideal markalaşma süreci ile ilgili önemli unsurları ve markalaşma ipuçlarını sizler için bir araya getirdik. İşte, markalaşma sürecini başarılı kılacak detaylar…

Güçlü bir marka yaratmak ve etkili bir markalaşma sürecine dahil olmak için ilk olarak firmanızın dinamiklerini doğru analiz etmeniz ve bu doğrultuda hareket etmeniz gerekir. Sizi yansıtan değerler nelerdir, ürünleriniz ya da hizmetleriniz neler, hedef kitleniz kimlerden oluşuyor, rakipleriniz hangi yolları tercih ediyor? Gibi pek çok sorunun yanıtlarına ulaşmanız, marka stratejilerinizi oluşturmanız için kafanızdaki bulutları dağıtacak, marka oluşturma ve markalaşma konusunda size rehber olacaktır. Marka stratejisi oluşturmak, bir binanın temeli gibidir. Bundan dolayı, nokta atışı analizler yapmanızı ve temeli markanız için en sağlam olacak şekilde atmanızı tavsiye ederiz.

Marka stratejisi, markalaşmak için atacağınız teorik bir adımdır. Hayallerinizi elle tutulur bir şeye dönüştürmek ve işinizin gerçek dünyada yer edinmesini sağlamak için bundan sonraki adımınız, firmanıza isim vermek olmalıdır. Kendi markanızı yaratmanız ve sektörde dikkatleri çekebilmeniz için yaptığınız işi yansıtacak bir isim belirmek bu sürecin asıl başlangıç aşamalarından biri olarak kabul edilebilir. Öyle ki isim, markanın ta kendisidir. Dolayısıyla akılda kalıcı, harekete geçirici ve fonetik bir isim tercih etmek, başarılı bir marka kimliği oluşturmanızı kolaylaştırır. Markanız için bu adımı geçtikten sonra markalaşmak için daha büyük adımlar atmaya başlayabilirsiniz.

Dilerseniz atacağınız büyük adımlarda, alanında uzman ve tecrübeli bir ekipten destek alarak bu süreci çok daha pürüzsüz ve doğru bir şekilde yürütebilirsiniz. İdeal markalaşmaya giden yolda, işletmenizin markalaşma evresine ayrıcalık katmak ve bu konu hakkında daha detaylı bilgiler almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

BENZER MAKALELER
Markalar İçin Sosyal Medya Bir Lüks Değil, İhtiyaçtır
Tasarım Odaklı Düşünme
2023 Yılında Dijital Dünyada Neler Olacak?
Dijitaldeki Yüzünüz: Logo Tasarımı
Dışınız İçinizi Ne Kadar Yansıtıyor?