Dışınız İçinizi Ne Kadar Yansıtıyor?

Her ambalaj, içeriğinin bir yansımasıdır. Bundan dolayı; duyguları, tecrübeleri, hikayeleri, ürün bilgilerini ve çok daha fazlasını anlatır. Bizler, ambalajların yalnızca ürünü korumakla yetinmediğini biliyoruz. Bundan dolayı, başarılı bir tasarımla hedef kitlenin satın alma kararına etki ediyoruz.

Günlük yaşamda her birimiz market rafları arasından ambalajı ile bizlere gör kırpan o ürünü merak etmiş, elimize almış, incelemiş hatta belki de sepetimizin içerisine atmışızdır. Neredeyse bilinçsiz olarak yaptığımız bu harekette, bizleri satın almaya iten en temel faktörün, ürünün ambalaj tasarımı olduğundan pek fazla haberdar değilizdir.

Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlar gösteriyor ki, ürün ambalajının tasarımı, kişilerin satın alma davranışı üzerinde oldukça etkili bir unsur. Kişilerin dikkatini çekme, ürün hakkında bilgi verme, söz konusu ürünün benimsenmesini sağlama ve son olarak satın alma kararını oluşturma konusunda tahmin ettiğinizden çok daha başarılı olan ambalaj tasarımı, aynı zamanda ürünlerin pazardaki konumlarının belirlenmesinde etkin bir rol oynuyor.

Pazarlama karması içerisinde yer alan ve ürün tanıtımı aşamasında devreye giren ambalaj tasarımı ile ilgili bazı önemli detayları sizler için bir araya getirdik. Yazımızın, ambalaj tasarımına ilgi duyan kişilere ya da kendi ürünleri için etkili ve başarılı ambalaj tasarımı yapmak isteyenlere fikir vereceğini umuyoruz.

 

Ürünün Özellikleri

Bir ürüne ambalaj tasarımı yapmak için bir stilist gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki bir stilist karşısındaki kişiye tasarım yapmadan önce onunla ilgili tüm bilgileri alıp tasarımına başlıyorsa sizler de ürüne tasarım yapmadan önce yeterince bilgi edinmeli ve işe o şekilde başlamalısınız. Zira ambalajlar da bir yerde, ürünlerin kıyafeti olarak çıkar karşımıza. Bu noktada ürünün ne olduğu, ölçüleri ve ağırlığı, kime hitap edeceği gibi unsurları bilmeniz tasarım sürecini sizler için çok daha kolay hale getirecektir.

 

Hedef Kitlenin Dinamikleri

Ambalaj tasarlarken ürünü satın alması hedeflenen kitlenin beğenilerini göz ardı etmek bu konuda yapılabilecek en büyük hatalardandır. Potansiyel müşterilerin yaşı, cinsiyeti, kullanım alışkanlıkları ve çok daha fazlası ambalaj tasarımı konusunda sizleri yönlendirecektir. Örneğin, çocuklar için yapacağınız tasarım daha eğlenceli ögeleri içerisinde barındırırken bir yetişkine tasarlayacağınız ambalaj, daha bilgilendirici detaylardan oluşabilir.

 

Dikkat Çekici Tasarım!

Ürünün bulunduğu rafta dikkatleri üzerine toplaması, diğer ürünler arasından sıyrılması, dikkat çekmesi ve ‘al beni’sinin bulunması oldukça önemli. Bu noktada ambalaj tasarımı için renk seçimini doğru yapmalı, görsel anlamda sanatsal çizgi yakalamalısınız. Ambalaj tasarımında tercih edeceğiniz rengin, ürünü göz alıcı kılmasının yanı sıra, içeriği ile bağdaşıyor olması da gerekiyor.

Tabii ki yalnızca renkler, başarılı bir ambalaj tasarımı için yeterli değildir. Rengin enerjisine uyum sağlayacak ve ürünü doğru bir şekilde yansıtacak tipografi ve logo da tasarımdaki etkili detaylardandır. Ambalaj üzerine yazılacak metinlerin büyüklüğü, yazı fontu ve logonun ambalaj üzerindeki konumu gibi unsurlar, bütün olarak bakıldığında estetik bir görüntü sunmalıdır.

Bunların yanı sıra ambalaj tasarımı yapma sürecinde ürün ile ilgili bilgiler, ambalaj üzerine eklenmelidir. Ürünün içeriği, son kullanma tarihi ve kullanım önerileri gibi detaylı bilgiler ambalaj tasarımında es geçilmemesi gereken noktalardandır.

Dilerseniz, ürünlerinize başarılı ve etkili bir ambalaj tasarımı yaptırmak ve rekabet dolu pazarda ambalajınız ile ön plana çıkmak için imgeseltasarim.com adresimizi ziyaret edebilir ve bizlerle iletişime geçebilirsiniz. 

BENZER MAKALELER
Markalar İçin Sosyal Medya Bir Lüks Değil, İhtiyaçtır
Tasarım Odaklı Düşünme
2023 Yılında Dijital Dünyada Neler Olacak?
Marka İsimdir, Markalaşma Fiil!
Dijitaldeki Yüzünüz: Logo Tasarımı