SOSYAL MEDYA

Markalara özel oluşturulan strateji planları kapsamında, sosyal medya hesaplarının yönetilmesi aşamasıdır.

Öncelikle belirtelim ki sosyal medya dendiğinde Facebook, Instagram, Twitter üçlüsüne saplanıp kalmıyoruz.

Markalarımızın sosyal medya hesaplarının yönetim aşamasına geçmeden önce bazı dönemeçleri tamamlıyoruz. İlk adımda markanın iletişim hedeflerini ve hedef kitlesini belirliyor, sektördeki rakiplerini tespit edip rakip analizini yapıyoruz. Elde ettiğimiz bu argümanlar doğrultusunda firmanın isteklerini de göz önünde bulundurarak markamızın sosyal medyanın hangi mecrasında “Ben buradayım!” diyeceğine karar veriyoruz.

Sosyal medya stratejilerimizi oluştururken erişim ve etkileşim odaklı oluyoruz. Sadece ürünü/hizmeti tanıt geç mantığında değiliz. Hesapları daha renkli ve ilgi çekici hale getirmek için zihnimizin en kuytu köşelerini de kurcalıyoruz. Kampanya ve yarışmalarla sosyal medya hesaplarını takipçisine uzak tavrından eğlenceli ve dikkat çekici olmaya evriltiyoruz. Sosyal medyada markalarımız kendi yağında kavrulsun da demiyoruz. Güncelin nabzını sıkıca tutup hesaplarının yönetimini yaptığımız markalarımızın sosyal medyanın popüler konularından uzak kalmamasını sağlıyoruz. Bu tarz günceli yakalayan paylaşımlarla sayfalara farklı tatlar katıyor ve sayfaların etkileşimi arttırıyoruz. 

Sözlerimizi tekrarlamış olacağız ama sosyal medya yönetimi derken post paylaşımı yapıp sayfaları kaderlerine terk etmiyoruz. Etkileşim takibi, şikâyet ve kriz yönetimi, takipçilerin sorularına cevap olunması gibi tam bir yönetimden bahsediyoruz.

Kısacası sosyal medyayı akışına bırakmıyoruz